klimatyzacja

Znajdź może sobie topik, na stronach jakiegoś dużego producenta klimatyzacji pomp ciepła i jemu dmuchaj balonik, czy co tam, ale widzisz tu sobie pogadują różni: jedni chcą zrobić sobie pompę, bo lubią (i tak właśnie miałem osobiście 3 lata temu). Co do doboru komponentów, to możemy dyskutować o wyższości Sporlana, Alco, i Danfossa, ale co do ich doboru to ręczę że nie trzeba tu zaraz rozwiązywać równa całkowo-różniczkowych, bo zrobili to już ich producenci i to podali ! A tak pogardzane "złote rączki" w Polsce robią przeważnie dobre pompy ciepła, co innego ich otoczenie (dolne źródła i odbiory), bo 90% źle działających instalacji ma dobre pompy ciepła (czasami w takich przypadkach "robię za ekperta" ! 
Aha z tym dużym producentem to "podpucha" w Europie takich nie ma, lub nie robią wyłącznie pomp ciepła. 
PS: nie podejmuję się wykonania instalacji, gdy inwestor narzuca mi warunki uniemożliwiające uzyskanie COP>4 dla c.o.. Bo mi się to nie opłaca !(jemu także) A jaka różnica kto złoży to do kupy : amerykański maksyk czy fiński arab? Bez obrazy ale to z technicznego punktu widzenia dość proste urządzenie klimatyzacyjne. Nikt tu niczego nie rzeźbi samodzielnie. Na wszystko są odpowiednie programy doboru. Wystarczy trochę dobrej woli aby poczytać watek a są w nim wszelkie informacje jakie potrzebuje amator budowy. Zbudowałem pompę ciepła a jeszcze pół roku temu słyszałem tylko o cyklu Carnota . Moja pompa klimatyzacji ustępuje profesjonalnym wykonaniom wyłacznie opakowaniem. Komponenty są nawet lepsze niz przeciętnie stosowane przez gloryfikowanych "wiodących producentów". Bodzio ! Copeland nie kłamie w swoim programie : zwiększyłem przepływ po stronie instalacyjnej skraplacza ( musiałem wymienic pompę) i za 20W mocy mam dodatkowo prawie 1kW. COP≥4 dla 35°C i liczony tylko dla sprężarki ( a tak podają wiodący ) to nic wielkiego skoro bez problemu osiągam to przy pierwszej w życiu konstrukcji klimatyzacji. Nie chodzi o bufonadę , ale odrobina wiary w swoje możliwości nikomu nie zaszkodziła :D A o stopie zwrotu kapitału to lepiej juz całkiem nie pisz bo nie wiesz o tym nic. Pompę miałem na najwyższym biegu UPS25-40 ale dochłodzenie było praktycznie tylko na "trzecim" wymienniku, teraz się nie zwiększyło globalnie , ale podzieliło między skraplacz i trzeci - dałem pompę UPS 25-60. Instalację mam mieszaną : grzejniki członowe aluminiowe a w łazience i kuchni podłogówka. Poza tym podejścia do grzejników też są w posadzce, a powroty zapętlone w podłogówkę. Jak grzałem kociołkiem to wystarczał 1 bieg na UPS 25-40, zastosowanie większego biegu nie było mozliwe bo przy grzejnikach miałem zawory termostatyczne, któe maja duże opory hydrauliczne ( to w normalnych warunkach jest zaleta) i szumiały - co było nie do wytrzymania w nocy. Za Twoim pzykładem wymontowałem zawory ( dałem zwykłe kulowe) i przepływ wzrósł , a szumy =0!. Teraz jest taki , który odpowiada teoretycznym obliczeniom zapotzrebowania mocy mojego domu i uzyskanego schłodzenia. Zdemontowaną pompką zasilę mamkę - obieg krótki to będzie odpowiednia. 
Wszystkie elementy kupiłem w zaprzyjaźnionej lokalnej firmie , sprężarka pochodziła z Alfaco i uzyskałem 40% upustu od katalogu , a thermokeya u Berlinga i rabat był 20%. Nie wiem czy to dobre ceny ale byłem juz "w gorączce" i długo nie szukałem. HE-4 to za duzy wymiennik do mojej pompy i gdybym montował jeszcze raz kupił bym taki jaki wynika z metodyki doboru prezentowanej pzez Danfossa. Skusiła mnie cena niższa o połowę niz mniejszego - widocznie towar zalegał.

Make a free website with emyspot.com - Report abuse